پرش لینک ها

بیوفیلم چیست و چگونه از بین میرود؟

بیوفیلم چیست؟ اصطلاح بیوفیلم به سلول هایی گفته میشود که روی یک سطح تثبیت شده

بیوفیلم چیست

بیوفیلم چیست؟

اصطلاح بیوفیلم به سلول هایی گفته میشود که روی یک سطح تثبیت شده و عموماً به وسیله یک ماتریس از مواد پلیمری خارج سلولی با منشا میکروبی احاطه شده اند. توانایی باکتریها برای چسبیدن به سطوح به عنوان یک پدیده مهم برای شروع بیماری زایی شناخته شده است.

بیوفیلم ها مجموعه ای  از یک یا چند نوع میکروارگانیسم است که در سطوح زنده و غیر زنده مختلف رشد میکنند. از دلایل ایجاد بیوفیلم این است که میکروارگانیسمهای موجود در بیوفیلم به سطوح چسبیده و در بین آنها تقسیم کار صورت میگیرد.

چگونگی تشکیل بیوفیلم
باکتری‌های تشکیل دهنده بیوفیلم

هم باکتری‌های گرم مثبت و هم گرم منفی می‌توانند بیوفیلم ایجاد کنند. از جمله مهم‌ترین باکتری‌هایی که توانایی تشکیل بیوفیلم را دارند می‌توان باکتری‌های گرم مثبت انتروکوکوس فکالیس، استافیلوکوکوس اورئوس، استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، استرپتوکوکوس‌های گروه ویریدانسو باکتری‌های گرم منفی اشریشیا کلی، کلبسیلا پنومونیه، پروتئوس میرابیلیس و سودوموناس آئروژینوزا را نام برد. باکتری‌هایی که توانایی تشکیل بیوفیلم را دارند به دلیل مقاومت بالا می‌توانند عفونت‌های مزمن مانند التهاب پایدار و آسیب بافتی ایجاد کنند.

دلایل شکل‌گیری بیوفیلم

برای میکروارگانیسم‌ها، زندگی کردن در یک بیوفیلم با مزایای خاصی همراه است. اجتماعاتِ میکروبی معمولاً نسبت به استرس‌ها بسیار مقاوم‌ترند. فاکتورهای استرس‌زای بالقوه نظیر کمبود آب، افزایش یا کاهش pH محیط یا وجود مواد سمی برای میکروب، نظیر آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌میکروب‌هایا فلزات سنگین را شامل می‌شوند.

از قدیم برای حذف بیوفیلم ها و میکرو ارگانیسم ها در تلاش بوده اند و روش های متفاوتی را بکار برده اند. اما تمامی روش ها برای انجام ضدعفونی زمان بر و پر هزینه بوده اند و بطور ۱۰۰ درصد انجام نمیشد و موثر نبودند.

پژوهش‌هایی که تا کنون روی‌ بیوفیلم‌های قارچی و باکتریایی انجام شده است، حضور آنان را در بسیاری از مشکلات سلامتی نشان می‌دهد. در سال ۲۰۰۲، سازمان سلامت جهانی اظهار کرد که بیش از ۸۰ درصد از عفونت‌های انسانی توسط بیوفیلم‌ها ایجاد می‌شوند. بیوفیلم‌ها می‌توانند روی ابزار پزشکی ایمپلنت‌ شده دربدن نظیر دریچه‌های قلب مصنوعی، مفصل‌های مصنوعی، کاتترها یا ضربان‌سازها رشد کنند و موجب عفونت شوند.

! در حال حاضر با استفاده از تشعشع لامپ های UVC میتوان این بیوفیلم ها را از بین برده و با غیر فعال کردن میکروارگانیسم ها از اتصال انها برای تشکیل بیوفیلم جلوگیری کرد !

از مزایای استفاده از این روش برای پیشگیری از شیوع بیوفیلم ها و از بین بردن میکروارگانیسم ها این است که از روش غیر تماسی، غیر شیمیایی و از همه مهم تر مناسب برای از بین بردن انواع باکتری ها و ویروس ها و میکروارگانیسم ها و بیوفیلم ها در انواع سطوح می باشد.

تکنولوژی UV بیش از ۳۰ سال است که در زمینه ضد عفونی هواو سطح استفاده می شود.این روش بسیار موثرتر از روشهای معمول برای ضدعفونی هوا و سطح بوده که عموماً بی اثر هستند.ضدعفونیUVC هوا منجر به کاهش قابل توجه ذرات هوایی موجود در یک اتاق می شود.

نتیجه این است که خطر الودگی هوایی که عامل بسیاری از بیماری ها است ، به میزان قابل توجهی کاهش مییابد.

دلایل رواج و مزایای استفاده از اشعه فرابنفش:

  • نیاز به مواد شیمیایی ندارد.
  • فراورده جانبی به وجود نمی‌آورد.
  • ایجاد طعم و بوی شیمیایی نمی‌کند.
  • زمان لازم برای گندزدایی کوتاه است
  • روی گروه هوازی اثر فوق‌العاده‌ای دارد

لامپ هایUV طوری طراحی شده اند که از طول موج خاصی از نور – ۲۵۴ نانومتر – که توسط DNA میکروارگانیسم ها جذب می شود ، استفاده کنند. پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ، موجودات زنده قادر به تولید پروتئین های مورد نیاز خود برای زنده ماندن نیستند. اگرچه اشعه ماوراء بنفش میکروب ها را فوراً نمی کشد ، اما توانایی آنها را در آسیب رساندن خنثی می کند و طول عمر آنها را به میزان قابل توجهی کوتاه می کند.

شرکت های بزرگ تولید کننده لامپ منجمله شرکت فیلیپس و اسرام تولید کننده  اصلی لامپ های UVC می باشند و ما در شرکت مهندسی طب و صنعت مهند با استفاده از  لامپهای با کیفیت این دو شرکت و تکیه بردانش بومی پرسنل خود دستگاه هایی  ماوراء بنفش با کاربردهای متفاوت را طراحی نموده ایم.

تمامی این دستگاه ها استانداردهای لازم بین المللی و نیز اداره تجهیزات پزشکی ایران را اخذ نموده است.

پنل کنترلی دستگاه UV

پنل کنترلی یووی
این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.
Home
Account
Cart
Search